• Social

5 powodów dla których Twoje dziecko nie powinno korzystać z social media

Boy with smartphone

O szkodliwym wpływie mediów społecznościowych w Polsce mówi się niewiele. Na zachodzie w szczególności w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych jest to temat nagłaśnianych bardzo szeroko. Każdego roku przybywa badań, książek i raportów zajmujących się wpływem mediów społecznościowych na psychikę dzieci i młodzieży. Czytając te prace zidentyfikowałem 5 głównych argumentów, które przemawiają za tym, że dzieci i młodzież powinny korzystać z mediów społecznościowych możliwe rzadko:

Wystawianie się na publiczną krytykę

Dzieci od zawsze dokuczały sobie nawzajem, sam pamiętam z czasów mojej podstawówki kilku jegomościów którzy za cel obrali sobie uprzykrzanie życia innym. Wydawać by się więc mogło, że cały ten lament na temat „dokuczania” w sieci (Cyberbullying) jest rozdmuchany. Diabeł jak zawsze tkwi w… skali. W dawnych czasach dzieci miały do czynienia z jednym może dwoma prześladowcami, którzy często zmieniali obiekt swoich zainteresowań. Szkolni łobuzi byli dobrze znani zarówno rodzicom jak i nauczycielom i zawsze można było interweniować u ich rodziców co na pewien czas pomagało. Wraz z pojawieniem się mediów społecznościowych zmieniła się też skala osób, które potencjalnie mogą nas hejtować, mówimy nie o kilku ale kilkuset negatywnych komentarzach. Taka masa ma o wiele większą moc niż docinki jednego kolegi z klasy. Zmieniła się też częstotliwość tych opinii, dziecko wrzucające na Insta swoje zdjęcie kilka razy dziennie narażone jest na kilkaset negatywnych komentarzy w ciągu dnia. Z drugiej strony wystawianie się na nieustanną ocenę może powodować u dzieci uzależnienie poczucia własnej wartości od liczby like’ów i pozytywnych komentarzy pod zdjęciem.

Zaburzenia snu

Szalenie niedoceniany aspekt korzystania z mediów społecznościowych. W świetnej książce „Dlaczego Śpimy” doktor Matthew Walker rekomenduje, aby zapewnić sobie odpowiednią, kilkudziesięcio minutową przerwę między pójściem spać, a aktywnościami, które pobudzają nasz organizm. W przeciwnym razie możemy mieć problem z jakością snu. Dzieci korzystające z social media na swoich smartfonach wystawiane są na dwa czynniki, które mogą zaburzać ich sen. Światło ekranu, które w dużym uproszczeniu wprowadza mózg w błąd sugerując, że nadal mamy dzień oraz „emocjonujące” wydarzenia w sieci, które zamiast wyciszać przed snem, pobudzają.

Umiejętności rozmowy twarzą w twarz

Jak każda umiejętność, również interakcje z ludźmi „na żywo” wymagają praktyki. Co raz częściej doświadczam sytuacji gdzie dzieci potrafią kłócić się na messengerze ale nie potrafią rozwiązać konfliktu twarzą w twarz. Posługiwanie się komunikatorami daje komfort dystansu do osoby z którą rozmawiamy, nie jesteśmy narażenie na jej mowę ciała, ekspresje mimiczną, nie odczuwamy jej emocji, dlatego łatwiej nam wchodzić w konflikt zza ekranu smartfona.

Rozproszona uwaga

Media społecznościowe zaprojektowane są w taki sposób, aby nasza uwaga nie mogła odetchnąć i zatrzymać się choć na chwilę. Ciągłe dostarczanie nowych bodźców i bardzo szybka informacja zwrotna sprawiają, że dzieci nie polepszają umiejętność skupienia się. Osobiście uważam, że umiejętność skupiania się i pozostawania w tym stanie jest bardzo ważna w dorosłym życiu. Często widzę osoby dorosłe, które nie potrafią skupić się na zadania bo cały czas albo sięgają po telefon, albo zagadują inne osoby, albo robią tysiąc innych rzeczy. Skupienie to produktywność, a ta w kontekście nadchodzących zmian na rynku pracy będzie kluczowym czynnikiem rozwoju. Biorąc pod uwagę ten fakt zamiast kupować dzieciom smartfony lepiej zasponsorować im kurs mindfulness.

Lęk i stany depresyjne

Badania przeprowadzone przez Melisse G. Hunt i współpracowników stwierdziły występowanie związku przyczynowego między korzystaniem z Facebook’a, a stanami depresyjnymi i lekowymi. Podsumowując wyniki badań w jednym zdaniu im mniej czasu na Facebook’u tym lepsze samopoczucie (niższa depresyjność i poczucie osamotnienia) wśród badanych.

 

Oczywiście media społecznościowe mają też swoje dobre strony, jak chociażby to, że pozwalają zrzeszać się ludziom w imieniu dobrych, ciekawych idei. Jednak biorąc pod uwagę doniesienia naukowe najrozsądniejsze wydaje się ograniczenie dostępu dzieci i młodzieży do social media oraz nauczenie ich jak korzystać odpowiedzialnie z platform społecznościowych.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x