• Social

„A new agenda for tech”

Tristan Harris, współtwórca „Center for Humane Technology” przedstawił program przeciwdziałania negatywnym zjawiskom związanym z technologią. A New Agenda for Tech nosi nazwa owej inicjatywy, która jest realizowana przez byłych pracowników Google’a czy Facebook’a.

Harris, były pracownik Google zauważył jak znaczący wpływ na nasze zdrowie psychiczne i zmiany społeczne mają media społecznościowych i technologie mobilne. Widząc brak refleksji na ten temat wśród firm technologicznych, polityków oraz społeczeństwa postanowił powołać do życia organizację, której celem będzie wypracowanie standardów wytwarzania technologii, które mają służyć zdrowiu i rozwojowi ludzi.

6 nieporządanych skutków Internetu

Harris wymienia sześć zjawisk, które przyczyniają się do degradacji człowieczeństwa (oryg. downgrading humanity).

– uzależnienie od urządzeń cyfrowych (digital addiction)
– problem ze zdrowiem psychicznym (mental health)
– postprawda (breakdown of truth)
– polaryzacja (polarization)
– manipulacja polityczna (political manipulation)
– powierzchowność (superficiality)

Technologia żeruje na ludzkich słabościach

Zwraca również uwagę na bardzo ciekawy punkt w historii rozwoju technologii, a mianowicie moment, w którym technologia przytłacza ludzkie słabości. Według Harrisa obecnie mamy do czynienia z tym zjawiskiem. Przykładem tego może być ostatni ze wspomnianych powyżej punktów czyli powierzchowność. Potrzeba uwagi i bycia docenionym przez innych jest cechą ludzką i nie ma w tym nic złego do czasu, kiedy zaczynamy budować swoje życie wokół like’ów, serduszek na Instagramie i subów na YouTube. Chcąc pokazywać świat w kolorowych filtrach gdzie wiecznie jesteśmy uśmiechnięci, zdrowi i piękni mijamy się z tym co ludzkie, bólem, cierpieniem, gorszymi dniami. Mijamy się sami ze sobą, nie jesteśmy w kontakcie z tym co czujemy, zadowalamy się powierzchownymi emocjami i reakcjami ludzi na kreowany przez nas obraz.

Ludzki biznes

Ludzie projektujący technologię doskonale znają psychologiczne mechanizmy i wiedzą jak je wykorzystać w celu zwiększenia czasu spędzonego w danym serwisie. W tym kontekście Harris proponuje, aby koncerny technologiczne zmieniły metryki, które służą im do oceny skuteczności danej technologii czy portalu i skupiły się na ludzkim dobrostanie zamiast na konkurowaniu o uwagę konsumentów.

Perpetuum mobile

Na koniec przytoczę dane, które przykuły moją uwagę w największym stopniu. Porównując wyniki wyszukiwania w google, wyniki wyszukiwania w youtube oraz wyniki rekomendowane przez youtube okazało się, że 90% wyników silnika rekomendacji było przychylne teorii płaskiej Ziemi. Innymi słowy wyniki wzmacniały i dawały dowody na to, że Ziemia jest płaska. Osobiście uważam, że jest to bardzo duże zagrożenie. Postępujący brak krytycznego myślenia połączony z algorytmami, które podsuwają użytkownikom Internetu dodatkowe argumenty na poparcie często niedorzecznych tez przeraża mnie.

Całe video z wystąpienia dostępne jest tutaj https://humanetech.com/problem/

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x