• Social

Co czwarty pracownik w Polsce nie rozwija się w swojej pracy – ostrzegają eksperci!

Czuję, że staję się coraz lepszy w tworzeniu clickbait’ów:) Oddając prawdzie zadość powinienem napisać, że zgodnie z badaniem HAYS 23% pracowników jako powód zmiany pracy podaje brak możliwości rozwoju w obecnym miejscu pracy. W tym samym badaniu napisano, że 44% pracowników rozważa zmianę pracy w ciągu najbliższego roku. Zaciekawiły mnie te dane w kontekście rekrutacji, którą prowadzę w agencji.

Trudna zmiana

W zasadzie podczas każdego procesu szukania nowego pracownika trafiam na osoby niezadowolone ze swojej pracy w dużych firmach lub korporacjach. Często są to osoby przed trzydziestką, wykonujące powtarzalne zadania w, jak same to określają, nieprzyjaznych warunkach pracy.

Każda z tych osób na rozmowie mówi, że obecna praca nie zapewnia jej rozwoju, jest monotonna, i czują, że chcą spróbować pracy w mniejszej firmie gdzie kultura organizacji jest bardziej „na luzie”.

Niestety w tym pragnieniu zmiany czai się pewna niespójność. Nie chcą zrezygnować z przywilejów, które daje im korporacja takich jak

  • pieniądze
  • jasno określone obowiązki
  • stabilność i przewidywalność

Niestety wygląda to tak jakby przehandlowali potrzebę rozwoju i spełnienia za owocowe wtorki, o 1000zł wyższą pensję i kartę multisport. To smutne bo są w najlepszym wieku, żeby próbować.

Ciężko mi zrozumieć takie podejście ponieważ całe zawodowe życie spędziłem na budowaniu swoich przedsięwzięć. Nawet mając stałą pracę inwestowałem czas i pieniądze we własny biznes, w rozwój umiejętności, które pozwolą mi wygenerować dodatkowy przychód. Bazując na moim doświadczeniu spisałem trzy wskazówki dla osób chcących zmienić pracę, branżę, stworzyć własny biznes.

3 wskazówki

1. Zadbaj o stałe źródło przychodu. Tym źródłem może być też wsparcie od rodziców. Zasada jest prosta, potrzebujesz pieniędzy żeby żyć, dlatego jeśli nie będziesz miał stałego przychodu Twoim priorytetem będzie szukanie zarobku, a nie rozwój projektów.
2. Weź dwa tygodnie wolnego i zaoferuj potencjalnemu pracodawcy, że przez te dwa tygodnie chcesz spróbować pracy u niego. Jeśli po dwóch tygodniach uznasz, że nowa praca nie jest dla Ciebie wrócisz do obecnej. Generalnie zanim podejmiesz decyzję próbuj, testuj i sprawdzaj. Nie opieraj się nie wyobrażeniach i opiniach tylko na własnym doświadczeniu.
3. Nie rzucaj pracy pod wpływem emocji, chwilowego sukcesu w Twoim projekcie czy pięknych historii z Instagrama. Rozwijaj swój projekt, ucz się nowych rzeczy wieczorami i w weekendy. Dopiero kiedy Twój projekt przyniesie Ci tyle pieniędzy ile praca na etat, zrezygnuj z niej. Wyjątkiem są osoby posiadające poduszkę finansową, ale zazwyczaj takie osoby mają za sobą już kilka lat pracy.

P.S. Osobiście nauczyłem się programować i projektować graficznie korzystając z kursów online, które bardzo polecam. Uważam, że ta forma edukacji jest idealna dla osób, które mają pracę, rodzinę lub nie mają pieniędzy na studia podyplomowe czy kursy stacjonarne.

P.S. 2 W maju zaczynam kurs fotografii, która jest kolejną z umiejętności na liście, której chce się nauczyć i zacząć na niej zarabiać. Będę informował o postępach:)

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x