• Social

Stereotypy i wycinanie DNA

Banner postu Uprzedzenia i wycinanie DNA

Dziwny ten świat dzisiaj mamy. Z jednej strony wysyłamy rakiety w kosmos, które same wracają na ziemie, budujemy algorytmy wykrywające nowotwory, a z drugiej nadal wierzymy, że ludzie innej rasy, orientacji są gorsi ponieważ są inni od nas. Jest to jedyne logiczne wyjaśnienie w świetle badań naukowych. Nie nie czarni nie są głupsi, a geje nie sprawią, że Twój mąż czy syn zarazi się gejostwem. Jeśli nadal w to wierzysz to musisz wiedzieć, że ludzie, którzy w to wierzą umrą na raka istoty szarej, która przez ciągły napływ syfu do mózgu zmieni się w ciemną masę. Pamiętaj przeczytałeś o tym w Internecie więc jest to prawda.

Hollywood

Jestem jednym z tych białych ludzi, którzy od zawsze fascynowali się kulturą czarnych, słuchałem hip-hopu, kiedy był smutny, brzmiał okropnie, a bluzy i spodnie noszone przez raperów wyglądały jak worki na ziemniaki. Grałem w koszykówkę i generalnie uważałem, że czarni są cool. Z gejami i lesbijkami też nie miałem problemu, jakoś trudno było mi myśleć, że miłość patrzy na orientacje. Wiem wiem w Biblii pisali, że rodzina to związek mężczyzny i kobieta, czy jakoś tak, ale spójrzmy prawdzie w oczy Biblia była redagowana częściej niż piosenki Kaczmarskiego za komuny, poza tym jeśli naprawdę wierzysz, że kiedyś żył człowiek, który umarł i zmartwychwstał to patrz poprzedni paragraf.

Jak widzisz moje podejście do spraw religijno-obyczajowych jest jak to mówią „lewackie”, dlatego bardzo wzruszył mnie serial „Hollywood”.  Przez 7 (słownie: siedem) odcinków twórcy pokazują nam jak bardzo upośledzony jest człowiek w swoich przekonaniach, przesądach, uprzedzeniach. Czasem dziwię się, że wygraliśmy ewolucyjny wyścig. Serial porusza problemy gejów, czarnych, kobiet i tej wszechobecnej ciasnoty umysłowej ówczesnej Ameryki. Zaraz zaraz ówczesnej? No dobra chyba się zagalopowałem. Ameryki po prostu. No dobra Świata, bądźmy szczerzy.

Moja i mojsza racja

Paradygmat grupy minimalnej, jeśli nie wiesz czym jest to się dowiedz! W wielkim skrócie jest to zjawisko dzielenia dwóch grup na podstawie minimalnej znaczeniowo cechy. Dobra mówiąc wprost można podzielić dwie grupy np. na podstawie ich preferencji na temat twórczości danego malarza w taki sposób, że Ci którzy lubią malarza A będą faworyzować innych którzy lubią tego samego malarza i dyskredytować tych, którzy lubią malarza B. Dodamy tylko, że często przydziela się losowo ludzi do malarza więc de facto nie istnieje żadna preferencja, ale przez to, że dostajemy taki komunikat proces zaczyna zachodzić. Czemu to ważne? Śpieszę z wyjaśnieniem. Jeśli homo sapiens jest w stanie lubić bardziej innego homo sapiens ponieważ lubi kolor niebieski ale tego, który lubi zielony lubić mniej to… mamy przesrane.

Allport na ratunek

W historii psychologii był sobie taki uroczy człowiek jak Gordon Allport. Tenże mężczyzna wpadł na genialny pomysł, który nazwany został hipotezą kontaktu. W skrócie jeśli w określonych warunkach wejdziemy w relacje z drugą osobą to nasze stereotypy na temat grupy do której należy zelżą. Przypomnę jeszcze, że Allport wpadł na to gdzieś w połowie lat 50 czyli już trochę czasu temu. Warto jeszcze zaznaczyć, że stereotyp to takie uproszczone i uogólnione zdanie na temat grupy obcej, bo generalnie my widzimy obcych jako jedną masę, zbitek nierozróżnialnych ciał. W związku z tym wszyscy czarni są głupi, a geje to dewianci etc. etc.

Rasizm biologiczny

Gdzieś w tzw. międzyczasie ludzie wymyślili sobie, że przynależność do danej rasy wpływa zdolności i zachowanie. W rzeczywistości rasa nie ma z tymi dwiema rzeczami niż wspólnego. Dodajmy do tego to co wiemy o paradygmacie grupy minimalnej, fakt, że ludziom u władzy średnio zależy na tym, aby grupa obca zyskiwała na znaczeniu. Nie oszukujmy się większość władzy jest w białych, męskich, hetero rękach i mamy Amerykę a.d. 2020. Jeśli siedzisz teraz wygodnie w fotelu w podwarszawskiej miejscowości i myślisz no tak Ci Amerykanie to jednak rasiści to wyjdź na zewnątrz i posłuchaj jak w Polsce mówimy o Ukraińcach, gejach, Żydach. Strach przed obcym jest zjawiskiem ogólnoświatowym. Stereotypy i uprzedzenia nie znają granic. Niestety tacy jesteśmy jako Homo Sapiens.

Wycinanie genów

No dobrze jakby nie było jest to blog o przyszłości. Jeśli umiesz czytać między wierszami to zauważyłeś (wybaczcie brak formy żeńskiej, redagowanie tego zdania tak, żeby zrobiło dobrze każdej formie zajęłoby więcej czasu niż dopisanie tego co w nawiasie), że od dawna wiemy jak działa rasizm, wiemy jak radzić sobie ze stereotypami, ale nadal w znaczącej większości nic z tym nie robimy. Przeciętny Kowalski, Smith czy Hans nie wysili się na tyle, żeby zaobserwować u siebie myślenie stereotypowe, nie wspominając już o tym, żeby spróbować je zmienić. I w sumie będąc białym mężczyzną można sobie tak żyć i jest wygodnie i miło i generalnie o co ta cała afera. Pozwól, że na chwilę wyrwę Cię z ciepłych papuci. Na świecie istnieje taka technologia jak CRISPR, jest ona częścią większego zbioru metod służących do edycji DNA, tak tak takie ctr+c ctr+v i del dla genów. Jasna sprawa to nie jest tak, że przychodzimy do lekarza i mówią proszę mi wyciąć gen RPB2 i wkleić RPB3, ale krok po kroczku zbliżamy się do tego. A co jeśli pewnego dnia grupa czarnych gejów a co gorsza Żydów postanowi modyfikować DNA tak, że to biali, hetero mężczyźni będą mniejszością?

Podsumownie

Teraz na poważnie, biotechnologia i inżynieria genetyczna pędzą do przodu. W pismach naukowych co i rusz słychać o nowych eksperymentach z edycją DNA. To są bardzo trudne tematy bo z jednej strony taka edycja DNA może zapobiegać chorobom i oszczędzić ludzkie cierpienie z drugiej strony może sprawić, że powstanie grupa zmodyfikowanych genetycznie ludzi. Silniejszych, ładniejszych i zdrowszych od tych, których nie będzie stać na tego typu zabiegi. Nie da się jednoznacznie określić czy zabawy z DNA są dobre czy złe. To zagadnienie dużo cięższego kalibru niż zwykła emocjonalna ocena podyktowana strachem lub fascynacją. Jedno jest natomiast pewne jeśli wejdziemy w erę edycji DNA bez uporania się z podstawowymi błędami w naszym myśleniu wielu ludzie czeka bardzo przykry los. Jeśli uważasz, że jest to jakieś pleplanie to popatrz na takie wynalazki jak ogień, nóż, rozszczepienie atomu, media społecznościowe. Wszystkie miały nas chronić, ułatwiać życie, a jednak były użyte, żeby nas zniszczyć, zadać ból, skrzywdzić, właśnie dlatego, że nie zadaliśmy sobie w porę trudu związanego z myśleniem o konsekwencjach, stworzeniem ram korzystania z tych wynalazków. Czy mówię stop postępowi? Nie! Mówię postęp z głową, nie wszystko co przynosi jest dobre chociaż mamy tendencję do myślenia w ten sposób. Użyjmy tej masy między uszami i uczmy się na błędach to jest moje słowo na Wtorek.

Przestań oglądać dupy lub kiecki (stawiam na równouprawnienie) na Insta i poczytaj więcej tu:

https://projects.iq.harvard.edu/files/deib-explorer/files/sociology_of_racism.pdf

http://psychology.iresearchnet.com/social-psychology/group/minimal-group-paradigm/

https://ghr.nlm.nih.gov/primer/genomicresearch/genomeediting

https://en.wikipedia.org/wiki/Contact_hypothesis

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x