• Social

Wpływ technologii na zdrowie psychiczne cz. I

Wpływ technologii na zdrowie psychiczne cz. I

Od wieków obiecywała lepsze życie, była zwiastunem pożegnania z zacofaniem i przywitaniem nowego porządku. Zmieniała codzienne życie ludzi i zwierząt. Technologia.
Przez wielu widziana jako matka postępu. Centralny punkt kultu techno-religii. W oczach Yuvala Harariego początek końca wolnej woli. Dla Jean Twenge źródło problemów psychicznych dzisiejszych nastolatków.

Nasz stosunek do technologii może być różny, część widzi w niej samo dobro, usprawnienie ludzkiego życia. Inni wręcz przeciwnie odcinają się od gigantów z doliny krzemowej widząc w ich działalności źródła problemów, które trapią dzisiejszego człowieka. Niestety większość osób ma stosunek bezrefleksyjny – a to jest niedopuszczalne. Szczególnie w świetle, nomen omen, danych.

Zdrowie psychiczne w odwrocie

Między rokiem 2004 a 2014 liczba adolescentów, którzy przeszli przez epizod depresyjny wzrosła o 37%. W tym samym czasie nie zanotowano znacznego wzrostu depresji wśród osób dorosłych. Ostateczną konsekwencją depresji jest samobójstwo, które stanowi czwartą pod względem liczby przyczynę śmierci młodych mężczyzn i trzecią młodych kobiet. Amerykańska badaczka pokoleń Jean Twenege twierdzi, że obecnie więcej nastolatków umiera z powodu samobójstw niż zabójstw. W latach 90 te proporcje były odwrócone.

Czy można za ten stan rzeczy winić technologię? Oczywiście nie można jej przypisać całości odpowiedzialności, ale dołożyła ona swoje kilka groszy. Zastanówmy się jak działają media społecznościowe, smartfony.

Media społecznościowe, a zdrowie psychiczne

Media społecznościowe miały łączyć, niestety tylko w teorii. Popatrzmy, jak działają w praktyce. Portale takie jak Facebook, Twitter czy Instagram to przede wszystkim hurtownie danych o nas samych. Wszystkie polubienia, statusy, posty które udostępniamy mogą służyć do analizy naszej osobowości, inteligencji, przyzwyczajeń, poglądów politycznych. Jednak to nie jest ich największa wada. Jest coś o wiele gorszego. Sposób w jaki zostały zaprojektowane. Głównym celem właścicieli portali społecznościowych jest zwiększenie czasu, który spędzamy w ich medium. Stosują do tego wiele różnych technik m.in. powiadomienia, wyświetlanie dopasowanych treści, które sprawią, że bardziej zaangażujemy się w ich konsumpcję, wygląd samego portalu. Wszystko układa się w taki sposób, abyśmy uzależniali się od powiadomień na Facebooku, zdjęć na Instagramie i tweetów na Twitterze. Słowo uzależniali jest tutaj nieprzypadkowe. Twenge w swojej książce opisuje przypadki pacjentów, którzy mieli typowe dla uzależnień objawy kiedy opowiadali o tym jak korzystają z mediów społecznościowych. Inwestując czas w przeglądanie „ściany” na fejsie nie możemy spędzić go np. na spotkaniach z przyjaciółmi, rodziną, sport.

Nasze zdrowie psychiczne w naszych smartfonach

Niestety sami dokładamy do tej układanki swój element. „Nie ma Cię na fejsie to nie ma Cię w ogóle” głosi powiedzonko. Jest w nim ziarnko prawdy. Chcesz napisać do znajomych? Dowiedzieć się co dzieje się w piątek wieczorem na mieście? Wystosować prośbę o pożyczenie aparatu na weekend? Wszystko to załatwisz na Facebooku. Po co więc kontaktować się z ludźmi osobiście? Spośród wielu powodów jeden jest najważniejszy. Ewolucja. Przestając przebywać z ludźmi stajemy się lękliwi, spada nasza ogólna satysfakcja z życia, stajemy się podatni na stany depresyjne. W psychologii już dawno stwierdzono, że tzw. wsparcie społeczne jest naszym największym ratunkiem przed stresem, chorobami, i depresją.

Media społecznościowe dały nam ilość, szybkość, ale odebrały jakość. Dały nam protezę relacji z innymi zabierając to co najcenniejsze kontakt osobisty.

Czy to znaczy, że mamy przestać z nich korzystać? Dla dzisiejszych nastolatków to pytanie jest naiwne. Nie da się nie korzystać z mediów społecznościowych. Da się natomiast korzystać z nich świadomie.

https://www.sciencedaily.com/releases/2016/11/161115094549.html
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1414751/
“Igen” Twenge – https://goo.gl/15z2ij
“Homo Deus” Yuval Harrari – https://goo.gl/bhXVzC

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x